Surly Krampus Frameset - 29" Steel Salmon Skin Silver Small
The Krampus is the bike that started it all — the plus-size movement that is. The Krampus features Surly’s Gnot-Boost rear hub spacing of 145mm; compatible with Boost 148 x 12mm thru-axle 142 x 12mm thru-axle and 135mm quick-release hubs. Rolling on 29” x 3” tires this bike can roll over just about anything you can point it at.100% Surly Chromoly steel frame and fork; double-butted main triangle and 44mm headtube Gnot-Boost adjustable rear dropouts Internal dropper seatpost routing 30.9mm seat tube Designed to fit up to 29 x 3.0” tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 585 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Salmon Skin Silver |
| Mfg Size | Small |
| Platform | Krampus |
| Wheel Size | 29+ |
| Defined Color | Silver |
$384.65
Original: $1,099.00
-65%Surly Krampus Frameset - 29" Steel Salmon Skin Silver Small—
$1,099.00
$384.65
Description
The Krampus is the bike that started it all — the plus-size movement that is. The Krampus features Surly’s Gnot-Boost rear hub spacing of 145mm; compatible with Boost 148 x 12mm thru-axle 142 x 12mm thru-axle and 135mm quick-release hubs. Rolling on 29” x 3” tires this bike can roll over just about anything you can point it at.100% Surly Chromoly steel frame and fork; double-butted main triangle and 44mm headtube Gnot-Boost adjustable rear dropouts Internal dropper seatpost routing 30.9mm seat tube Designed to fit up to 29 x 3.0” tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 585 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Salmon Skin Silver |
| Mfg Size | Small |
| Platform | Krampus |
| Wheel Size | 29+ |
| Defined Color | Silver |














