Teravail Camrock Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Tan Light Trail Fast Compound
Camrock delivers straight-line speed and smoothness on XC terrain. It features a low-profile evenly spaced and linear tread pattern with sharp lug edges and siping to carry speed and conform to terrain.Tubeless-ready casing helps prevent flats boosts traction and comfort at low pressure Fast compound provides low resistance for a fast-rolling tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Tan |
| Weight | 715 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
$80.00
Teravail Camrock Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Tan Light Trail Fast Compound—
$80.00

Description
Camrock delivers straight-line speed and smoothness on XC terrain. It features a low-profile evenly spaced and linear tread pattern with sharp lug edges and siping to carry speed and conform to terrain.Tubeless-ready casing helps prevent flats boosts traction and comfort at low pressure Fast compound provides low resistance for a fast-rolling tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Color | Tan |
| Weight | 715 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |














