Teravail Standard Tube - 16 x 1.25 - 1.90 32mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 76 |
| ISO Width (mm) | 49 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Labeled Size | 16 x 1.25 - 1.9 |

Description
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 76 |
| ISO Width (mm) | 49 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Labeled Size | 16 x 1.25 - 1.9 |














