Teravail Standard Tube - 27.5 x 2 - 2.4 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 210 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 2 - 2.4 |

Description
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 210 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 2 - 2.4 |














