Teravail Standard Tube - 27.5 x 2.8 - 3 40mm Presta Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Width (mm) | 72 |
| ISO Width (mm) | 73 |
| ISO Width (mm) | 74 |
| ISO Width (mm) | 75 |
| ISO Width (mm) | 76 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 - 3 |
| Shaft Type | Threaded |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 325 |
| keyword search | Quantity Break |
Original: $17.50
-65%$17.50
$6.12

Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Width (mm) | 72 |
| ISO Width (mm) | 73 |
| ISO Width (mm) | 74 |
| ISO Width (mm) | 75 |
| ISO Width (mm) | 76 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 - 3 |
| Shaft Type | Threaded |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 325 |
| keyword search | Quantity Break |























