Teravail Standard Tube - 700 x 45-50mm 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 188 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 45 - 50 |

Description
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 188 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 45 - 50 |














