Velo Orange Left Bank Handlebar (25.4mm) 490mm Silver
- A casual riding handlebar designed so the grips flare out a bit
- 22.2mm (MTB size) bars accept MTB brake levers and clamp-on shifters. They do not work with bar end shifters. The only inverse levers that work are Dia Compe levers in the 22.2mm size
| Model | Left Bank |
| Clamp | 25.4mm |
| Rise | 70mm |
| Width | 490mm |
| Back Sweep | 56 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Weight | 300g |
Original: $46.00
-65%$46.00
$16.10
Description
- A casual riding handlebar designed so the grips flare out a bit
- 22.2mm (MTB size) bars accept MTB brake levers and clamp-on shifters. They do not work with bar end shifters. The only inverse levers that work are Dia Compe levers in the 22.2mm size
| Model | Left Bank |
| Clamp | 25.4mm |
| Rise | 70mm |
| Width | 490mm |
| Back Sweep | 56 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Weight | 300g |














