Velo Orange Metallic Braid Brake Cable Kit - Silver
- Compression resistant braided casing with thin clear plastic sheath to protect bike's paint
- Brake kit includes: (1) 1550mm length lined housing, (1) 800mm length lined housing, (1) 2000mm stainless steel slick pre-stretched cable (with one road and one MTB end), (1) 1000mm stainless steel slick pre-stretched cable (with one road and one MTB end), (6) ferrules, and (2) tips
- Derailleur kit includes: (2) 700mm lengths lined SIS-compatible 5mm diameter housing, (1) 300mm length lined SIS-compatible 5mm diameter housing, (1) 2100mm length stretched stainless steel slick pre-stretched cable, (1) 1500mm length stretched stainless steel slick pre-stretched cable, (6) ferrules, and (2) tips
| Model | Metallic Braid |
| Description | Dual Cable and Housing Kit |
| Use | Shimano/SRAM Brake Road or Mountain |
| Cable | 1.5mm |
| Size | 5mm |
| Color | Silver |
| Package | Front/Rear Set |
| Cable Size | 1.5Mm |
Original: $25.00
-65%$25.00
$8.75
Description
- Compression resistant braided casing with thin clear plastic sheath to protect bike's paint
- Brake kit includes: (1) 1550mm length lined housing, (1) 800mm length lined housing, (1) 2000mm stainless steel slick pre-stretched cable (with one road and one MTB end), (1) 1000mm stainless steel slick pre-stretched cable (with one road and one MTB end), (6) ferrules, and (2) tips
- Derailleur kit includes: (2) 700mm lengths lined SIS-compatible 5mm diameter housing, (1) 300mm length lined SIS-compatible 5mm diameter housing, (1) 2100mm length stretched stainless steel slick pre-stretched cable, (1) 1500mm length stretched stainless steel slick pre-stretched cable, (6) ferrules, and (2) tips
| Model | Metallic Braid |
| Description | Dual Cable and Housing Kit |
| Use | Shimano/SRAM Brake Road or Mountain |
| Cable | 1.5mm |
| Size | 5mm |
| Color | Silver |
| Package | Front/Rear Set |
| Cable Size | 1.5Mm |














