HomeStore
Vision METRON 60 SL DISC Wheel Front and Rear 700C / 622 Holes: F: 21 R: 24 F: TA 12mm R: X 12mm F: 100 R: 142 Disc Center Lock Shimano Road 11/12 Set
Vision METRON 60 SL DISC Wheel Front and Rear 700C / 622 Holes: F: 21 R: 24 F: TA 12mm R: X 12mm F: 100 R: 142 Disc Center Lock Shimano Road 11/12 Set
- TECH SPECS
| Axle Type | F: TA 12mm R: X 12mm |
| Freehub Body | Shimano Road 11/12 |
| Hub Model | P.R.S. |
| Hub Spacing | F: 100 R: 142 |
| Position | Front and Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | F: 60mm R: 60mm |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim External Width | 32mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | Metron 60 SL |
| Spoke Type | 2:1 Aero Bladed Spokes |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1490g (pair) |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
$771.75
Original: $2,205.00
-65%Vision METRON 60 SL DISC Wheel Front and Rear 700C / 622 Holes: F: 21 R: 24 F: TA 12mm R: X 12mm F: 100 R: 142 Disc Center Lock Shimano Road 11/12 Set—
$2,205.00
$771.75
Description
- TECH SPECS
| Axle Type | F: TA 12mm R: X 12mm |
| Freehub Body | Shimano Road 11/12 |
| Hub Model | P.R.S. |
| Hub Spacing | F: 100 R: 142 |
| Position | Front and Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | F: 60mm R: 60mm |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim External Width | 32mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | Metron 60 SL |
| Spoke Type | 2:1 Aero Bladed Spokes |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1490g (pair) |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |














