Vision SC48 i25 Wheelset 700c 12x100/142 TA XDR
- Aero 48mm deep, hooked carbon disc rim (31.3mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- Performance and durability for road/gravel use
- Center Lock V-200 hubs laced with aero bladed spokes
| Model | SC48 i25 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | V-200 |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | i25 |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 48mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1594g |
Original: $1,494.99
-65%$1,494.99
$523.25
Description
- Aero 48mm deep, hooked carbon disc rim (31.3mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- Performance and durability for road/gravel use
- Center Lock V-200 hubs laced with aero bladed spokes
| Model | SC48 i25 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | V-200 |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | i25 |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 48mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1594g |














