Vittoria Barzo G2.0 Tire XCR 29x2.25 Tan/Blk
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
| Model | Barzo XC Race |
| Size | 29" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 680g |
Original: $75.99
-65%$75.99
$26.60
Description
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
| Model | Barzo XC Race |
| Size | 29" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 680g |














