Vittoria Barzo XC Trail G2.0 Tire TLR 27.5x2.6 Black
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Barzo XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 950g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95
Description
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Barzo XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 950g |
| E | Bike-ECE-R75 |














