Vittoria Corsa Pro Control Tire - 700 x 42 Tubeless Folding BLK/Cotton Tan Race Graphene G2.0
Vittoria Corsa Pro Control Tire - 700 x 42 Tubeless Folding BLK/Cotton Tan Race Graphene G2.0
- The choice of the pro peloton, aiming for a top rough road racing performance
- - Graphene and Silica compound ensures speed and confidence on cobblestones and hardpack for grip, ultimate suppleness and comfort
- - Proven cotton casing material, wrapped in a revolutionary new construction process provides the foundation for the new standard in race-day performance road tires
- - New tread design with fishbone lateral texture for better handling feeling when cornering
| Model | Corsa Pro Control |
| Size | 700c |
| Width | 42mm |
| Casing | Cotton Corespun |
| TPI | 320 |
| Compound | Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Para |
| Weight | 480g |
Original: $118.99
-65%$118.99
$41.65Description
- The choice of the pro peloton, aiming for a top rough road racing performance
- - Graphene and Silica compound ensures speed and confidence on cobblestones and hardpack for grip, ultimate suppleness and comfort
- - Proven cotton casing material, wrapped in a revolutionary new construction process provides the foundation for the new standard in race-day performance road tires
- - New tread design with fishbone lateral texture for better handling feeling when cornering
| Model | Corsa Pro Control |
| Size | 700c |
| Width | 42mm |
| Casing | Cotton Corespun |
| TPI | 320 |
| Compound | Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Para |
| Weight | 480g |











