Vittoria Corsa Pro Speed Tire - 700 x 30 Tubeless Folding BLK/Para Race Graphene G2.0
- Designed specifically for time trial and triathlon
- - Combines the Graphene + Silica compound, ultra-supple cotton casing, and updated tread pattern, all electrically cured to minimize rolling resistance. The results of internal testing show an improvement in rolling performance of 5%, with 2% savings in weight
- - Lightweight cotton and durable aramid, spun in a 320 TPI casing that combines the former’s intuitive, supple road feel with the latter’s puncture resistance
- - Small impacts are smoothed, road noise is muted, rolling resistance is reduced, and more of the tire maintains contact with the road
| Model | Corsa Pro Speed |
| Size | 700c |
| Width | 30mm |
| Casing | Cotton Corespun |
| TPI | 320 |
| Compound | Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Para |
| Weight | 270g |
Original: $125.99
-65%$125.99
$44.10Description
- Designed specifically for time trial and triathlon
- - Combines the Graphene + Silica compound, ultra-supple cotton casing, and updated tread pattern, all electrically cured to minimize rolling resistance. The results of internal testing show an improvement in rolling performance of 5%, with 2% savings in weight
- - Lightweight cotton and durable aramid, spun in a 320 TPI casing that combines the former’s intuitive, supple road feel with the latter’s puncture resistance
- - Small impacts are smoothed, road noise is muted, rolling resistance is reduced, and more of the tire maintains contact with the road
| Model | Corsa Pro Speed |
| Size | 700c |
| Width | 30mm |
| Casing | Cotton Corespun |
| TPI | 320 |
| Compound | Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Para |
| Weight | 270g |











