Vittoria Martello Trail Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 4C Graphene Trail G2.0 E-Bike
Vittoria Martello Trail Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 4C Graphene Trail G2.0 E-Bike
- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1030g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95
Description
- For mixed terrain conditions
- Moto-block square knobs offers stability and durability
- Progressive sipe-width pattern provides tactile grip at the knob surface, without sacrificing speed or grip
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Martello Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1030g |
| E | Bike-ECE-R75 |














