Vittoria Mezcal III Wire 27.5x2.25 Black
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Rigid
| Model | Mezcal III |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26 |
| Compound | 1C |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 815g |
$16.80
Original: $47.99
-65%Vittoria Mezcal III Wire 27.5x2.25 Black—
$47.99
$16.80
Description
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Rigid
| Model | Mezcal III |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26 |
| Compound | 1C |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 815g |














