Vittoria Mezcal III XC Trail G2.0 Tire TLR 27.5x2.4 Black
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 850g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95
Description
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 850g |
| E | Bike-ECE-R75 |














