Vittoria Mezcal III XC Trail G2.0 Tire TLR 29x2.1 Anth
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 690g |
Original: $93.99
-65%$93.99
$32.90
Description
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 690g |














