Vittoria Mezcal III XC Trail G2.0 Tire TLR 29x2.6 Black
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 970g |
| E | Bike-ECE-R75 |
$33.95
Original: $96.99
-65%Vittoria Mezcal III XC Trail G2.0 Tire TLR 29x2.6 Black—
$96.99
$33.95
Description
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mezcal III XC Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 970g |
| E | Bike-ECE-R75 |














