Vittoria Randonneur Tech Tire 27.5x1.5 Black/Reflective
- The puncture-resistant road touring tire for wet conditions
- - Classic road-slick tread design maintains the rolling efficiency of performance-oriented tires in wet or dry conditions while channeling water and keeping the tire connected to the road
- - Sharp debris and thorns are more likely to stick to the tire in wet conditions, creating more opportunities for flats so it is engineered with the most extreme puncture protection
| Model | Randonneur Tech |
| Size | 27.5" |
| Width | 1.5" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 33 |
| Compound | 1C Graphene |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 790g |
Original: $63.99
-65%$63.99
$22.40Description
- The puncture-resistant road touring tire for wet conditions
- - Classic road-slick tread design maintains the rolling efficiency of performance-oriented tires in wet or dry conditions while channeling water and keeping the tire connected to the road
- - Sharp debris and thorns are more likely to stick to the tire in wet conditions, creating more opportunities for flats so it is engineered with the most extreme puncture protection
| Model | Randonneur Tech |
| Size | 27.5" |
| Width | 1.5" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 33 |
| Compound | 1C Graphene |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 790g |














