We Are One Deal 27.5" Rear Wheel 12x148 XD Black
- 28mm DH/Gravity carbon rim, World Cup proven
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
- Ideal for tubeless ready tires between 2.5" and 2.8"
| Model | Deal |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Deal |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |
Original: $1,035.00
-65%$1,035.00
$362.25
Description
- 28mm DH/Gravity carbon rim, World Cup proven
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
- Ideal for tubeless ready tires between 2.5" and 2.8"
| Model | Deal |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Deal |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |














