We Are One Revive 2.0 700c Front Wheel 12x100 Black
- Ultralight 28mm Gravel for a smooth, responsive ride
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Reinforced nipple bed is resistant to spoke pull-through
- Solix hubs have a five-pawl freehub quietly integrating with a 121 tooth drive ring for 605 points of contact translating to an ultra-fine .59° engagement
- Sapim CX-Ray spokes
| Model | Revive 2.0 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Revive 2.0 |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |
Original: $865.00
-65%$865.00
$302.75
Description
- Ultralight 28mm Gravel for a smooth, responsive ride
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Reinforced nipple bed is resistant to spoke pull-through
- Solix hubs have a five-pawl freehub quietly integrating with a 121 tooth drive ring for 605 points of contact translating to an ultra-fine .59° engagement
- Sapim CX-Ray spokes
| Model | Revive 2.0 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Revive 2.0 |
| Internal W | 28mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |














