We Are One Triad 29" Front Wheel 15x110 Silver/Black
- 30mm Enduro carbon rim
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
- Ideal for tires between 2.4" and 2.6"
| Model | Triad |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Triad |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver/Black/Black |
| Weight | - |
Original: $815.00
-65%$815.00
$285.25
Description
- 30mm Enduro carbon rim
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
- Ideal for tires between 2.4" and 2.6"
| Model | Triad |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Triad |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 18.5mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver/Black/Black |
| Weight | - |














