We Are One Wanderer 29" Rear Wheel 12x148 XD Black
- 27mm Bikepacking carbon rim optimized for durability, comfort, and reliability
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Ideal spoke tension balance, fatigue reduction, and longer-lasting wheel build
- Reinforced nipple bed, improved tire seating, and effortless inflation
- Asymmetric shape features a 2mm offset and 6 degrees articulation angle
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
| Model | Wanderer |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 (XD) |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Wanderer |
| Internal W | 27mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |
Original: $1,035.00
-65%$1,035.00
$362.25
Description
- 27mm Bikepacking carbon rim optimized for durability, comfort, and reliability
- Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- Ideal spoke tension balance, fatigue reduction, and longer-lasting wheel build
- Reinforced nipple bed, improved tire seating, and effortless inflation
- Asymmetric shape features a 2mm offset and 6 degrees articulation angle
- Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- Sapim Race spokes
| Model | Wanderer |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 (XD) |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Wanderer |
| Internal W | 27mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |














