White Industries G30 Gravel Cranks 30mm Spindle 170mm Black
- Made from U.S. sourced 2024-T365 aluminum
- Compatible White Industries chainrings
- Designed to fit 68mm/73mm or 86mm/92mm bottom bracket shells with appropriate bottom bracket
- Designed around a 91mm OBW (Outer Bearing Width)
- Weight: 570g (175mm length w/spindle)
| Model | G30 |
| Length | 170mm |
| Direct Mount/BCD | White Ind. MR30 |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Chainline | 45/49.5mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $412.00
-65%$412.00
$144.20
Description
- Made from U.S. sourced 2024-T365 aluminum
- Compatible White Industries chainrings
- Designed to fit 68mm/73mm or 86mm/92mm bottom bracket shells with appropriate bottom bracket
- Designed around a 91mm OBW (Outer Bearing Width)
- Weight: 570g (175mm length w/spindle)
| Model | G30 |
| Length | 170mm |
| Direct Mount/BCD | White Ind. MR30 |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Chainline | 45/49.5mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |


















