  • To suit 1 1/8" forks Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm Lower cup Stack height: 3mm Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Lower Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 30mm
    Lower Cup 44mm
    Headset Type ZS External threadless
    Upper Cup 44mm
    Misc Headtube length 100-109mm
    Material 7075-T6 Aluminum
    Primary Color Black
    S.H.I.S. EC44/28.6 | ZS44/30
    Steerer Tube 1-1/8
    Stack Height 18.5
    Headset Position Complete
    SHIS Upper EC44/28.6
    SHIS Lower ZS44/30
    Angle 1.0°
    Product image 1
    Description
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 30mm
    Lower Cup 44mm
    Upper Cup 44mm