  • To suit tapered forks If you are running a 1 1/8" fork you will need to purchase the Works Components reducer crown. - this headset comes as standard with a crown race to suit tapered forks Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm Lower cup Stack height: 14mm Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Upper cup insertion depth: 9mm Lower cup insertion depth: 10.5mm Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 44mm
    Lower Cup 44mm
    Headset Type External Threadless
    Upper Cup 44mm
    Misc Headtube length 90-99mm
    Material 7075-T6 Aluminum
    Primary Color Black
    S.H.I.S. EC44/28.6 | EC44/40
    Stack Height 16
    Headset Position Complete
    SHIS Upper EC44/28.6
    SHIS Lower EC44/30
    Angle 1.5°
    Angle 1.5°
    Headtube Length 100-109Mm
    Product image 1
    Description
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 44mm
    Lower Cup 44mm
    Upper Cup 44mm
    Misc Headtube length 90-99mm
    Material 7075-T6 Aluminum
    Primary Color Black
    S.H.I.S. EC44/28.6 | EC44/40
    Stack Height 16
    Headset Position Complete
    SHIS Upper EC44/28.6
    SHIS Lower EC44/30
    Headtube Length 100-109Mm
    You may also like
    NEW
    Thumbnail 1
    M-Wave PURide Tube Presta Length: 48mm 29'' 1.90-2.60
    -65%NEW
    Thumbnail 1
    M-Wave Drag-R1 Pedals Body: Aluminum Spindle: Cr-Mo 9/16'' Black
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Surly Midnight Special Frameset - 650b/700c Steel Fool's Gold 60cm
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Surly Midnight Special Frameset - 650b/700c Steel Fool's Gold 56cm
    NEW
    We The People Helix Female Bolt Set
    M-Wave Steady K6 Platform Pedals Body: Composite Spindle: Cr-Mo 9/16'' Black
    -65%NEW
    Sunlite Cartridge Bearings Cartridge Bearing 3/4` 1-3/8`
    -65%NEW
    EVOC RBBPro Aluminum Rail 118cm
    -65%NEW
    Axiom Axle Runner Adapters
    -65%NEW
    Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra DD
    Kenda K50 Tire - 16 x 1.75 Clincher Wire White
    100% Speedcraft Sunglasses HiPER Red/Black Eyewear