HomeStore
Works Components 1.5deg EC44-EC44 Angleset Headset : EC44/28.6 | EC44/40 External Threadless Complete Black Set 2 100-109mm
Works Components 1.5deg EC44-EC44 Angleset Headset : EC44/28.6 | EC44/40 External Threadless Complete Black Set 2 100-109mm
- TECH SPECS
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Crown Race Diameter | 44mm |
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Type | External Threadless |
| Upper Cup | 44mm |
| Misc | Headtube length 90-99mm |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | EC44/40 |
| Stack Height | 16 |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| SHIS Lower | EC44/30 |
| Angle | 1.5° |
| Angle | 1.5° |
| Headtube Length | 100-109Mm |
$99.99
Works Components 1.5deg EC44-EC44 Angleset Headset : EC44/28.6 | EC44/40 External Threadless Complete Black Set 2 100-109mm—
$99.99

Description
- TECH SPECS
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Crown Race Diameter | 44mm |
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Type | External Threadless |
| Upper Cup | 44mm |
| Misc | Headtube length 90-99mm |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | EC44/40 |
| Stack Height | 16 |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| SHIS Lower | EC44/30 |
| Angle | 1.5° |
| Angle | 1.5° |
| Headtube Length | 100-109Mm |














