  • To suit tapered forks Upper cup Stack height: 3mm - Total upper stack height including bearing cover: 8mm Lower cup Stack height: 3mm Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 40mm
    Lower Cup 56mm
    Headset Type ZeroStack
    Upper Cup 56mm
    Misc Headtube length 100-109mm
    Material 7075-T6 Aluminum
    Primary Color Black
    S.H.I.S. ZS56/28.6 | ZS56/40
    Steerer Tube 1-1/8-1.5
    Stack Height 11
    Headset Position Complete
    SHIS Upper ZS56/28.6
    SHIS Lower ZS56/40
    Angle 2.0°
    Angle 2.0°
    Headtube Length 110-119Mm
    -65%
    Product image 1
    Description
    • TECH SPECS
    Bearing Grade ACB Sealed
    Crown Race Diameter 40mm
    Lower Cup 56mm
    Headset Type ZeroStack
    Upper Cup 56mm