WTB KOM Light i30 29" TCS 2.0 Rim w/CVX 28h
- WTB's lightest alloy rim employs an open cavity design
- Sturdy AL6069 alloy produces rims strong enough for daily hammering on a trail bike
- Updated spoke bed provides a more congruent interface between nipple and rim
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | KOM Light i30 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.8mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 603mm |
| Color | Black |
| Weight | 498g |
$41.63
Original: $118.95
-65%WTB KOM Light i30 29" TCS 2.0 Rim w/CVX 28h—
$118.95
$41.63
Description
- WTB's lightest alloy rim employs an open cavity design
- Sturdy AL6069 alloy produces rims strong enough for daily hammering on a trail bike
- Updated spoke bed provides a more congruent interface between nipple and rim
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | KOM Light i30 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.8mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 603mm |
| Color | Black |
| Weight | 498g |














