WTB NanoAir TPU Tube - 27.5 x 1.9 - 2.5 48mm Presta Valve
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 27.5" |
| Tire Width | 1.9-2.5" |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Weight | 76g |
| Valve Length | 48Mm |
Original: $26.95
-65%$26.95
$9.43
Description
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 27.5" |
| Tire Width | 1.9-2.5" |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Weight | 76g |
| Valve Length | 48Mm |














