WTB NanoAir TPU Tube - 29 x 2.5 - 3.0 48mm Presta Valve
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 29" |
| Tire Width | 2.5-3.0" |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Weight | 114g |
| Valve Length | 48Mm |
Original: $29.95
-65%$29.95
$10.48
Description
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 29" |
| Tire Width | 2.5-3.0" |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 48mm |
| Weight | 114g |
| Valve Length | 48Mm |














