WTB NanoAir TPU Tube - 700 x 18 - 32 85mm Presta Valve
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 700c |
| Tire Width | 18-32mm |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 85mm |
| Weight | 36g |
| Valve Length | 85Mm |
Original: $21.95
-65%$21.95
$7.68
Description
- NanoAir TPU (Thermoplastic Polyurethane) tubes are light, compact and durable
- Packs down to one third the size of a traditional butyl tube and is less than half the weight
- Features a special construction/layup that makes them more durable than traditional butyl tubes
- 2 TPU patches are included
| Model | NanoAir |
| Material | TPU |
| Tire Size | 700c |
| Tire Width | 18-32mm |
| Valve | Presta (Threaded) |
| Length | 85mm |
| Weight | 36g |
| Valve Length | 85Mm |














