Maxxis Rekon Race Tire - 29 x 2.35 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $77.00
-65%$77.00
$26.95
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |










