Maxxis Rekon Race Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding BLK/Tan Dual EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $77.00
-65%$77.00
$26.95
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready |










