Soma Jawbone Type-B QR Fork 27.5"/29" 1-1/8" Black
- Matching fork for the Soma Jawbone B-Type frame
- Tange CrMo steel
- Axle to Crown: 420mm
- IS disc mounts, rotor fit up to 180mm
- Two sets of cargo cage bosses per leg, pannier rack bosses on inside and outside leg
- Two sets of fender/rack eyelets at fork ends
- If you are getting this fork for the Jawbone, you need a ZS44 headset
| Model | Jawbone B-Type |
| Wheel Size | 29"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-420mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Color | Black |
Original: $269.99
-65%$269.99
$94.50
Description
- Matching fork for the Soma Jawbone B-Type frame
- Tange CrMo steel
- Axle to Crown: 420mm
- IS disc mounts, rotor fit up to 180mm
- Two sets of cargo cage bosses per leg, pannier rack bosses on inside and outside leg
- Two sets of fender/rack eyelets at fork ends
- If you are getting this fork for the Jawbone, you need a ZS44 headset
| Model | Jawbone B-Type |
| Wheel Size | 29"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-420mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Color | Black |












