Soma Lugged CX Disc Fork 700c 1-1/8" Black
- Lugged Cross fork to match Double Cross Cyclocross frames
- Lugged crown with Tange CrMo construction
- Features eyelets for front rack and braze-ons for low-rider panniers
| Model | Lugged CX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 44mm |
| Axle | Crown-400mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Slick Black |
$66.50
Original: $189.99
-65%Soma Lugged CX Disc Fork 700c 1-1/8" Black—
$189.99
$66.50
Description
- Lugged Cross fork to match Double Cross Cyclocross frames
- Lugged crown with Tange CrMo construction
- Features eyelets for front rack and braze-ons for low-rider panniers
| Model | Lugged CX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 44mm |
| Axle | Crown-400mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | QRx100 |
| Color | Slick Black |












