Maxxis Rekon Race Tire - 29 x 2.25 Clincher Wire Black EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
| keyword search | Quantity Break |
Original: $45.00
-65%$45.00
$15.75
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
| keyword search | Quantity Break |











