Pirelli Scorpion Enduro S Mountain Tire 29''x2.40 Folding Tubeless Ready SmartGRIP Gravity ProWALL 60TPI Black
Pirelli Scorpion Enduro S Mountain Tire 29''x2.40 Folding Tubeless Ready SmartGRIP Gravity ProWALL 60TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 44 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 970 |
| Weight (oz) | 34 |
Original: $83.61
-65%$83.61
$29.26
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 44 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 970 |
| Weight (oz) | 34 |











